• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
Clever Dude Personal Finance & Money

Clever Dude Personal Finance & Money

Family, Marriage, Finances & Life

  • Toolkit
  • Contact
  • Lunch
  • Ways to Save Money
  • About the Clever Dude

Saving Money

Cost Comparison: Is Laundry Soap Really Cheaper at a Club Store?

August 20, 2014
By Brock Kernin
- Leave a Comment

laundry soap prices, comparing prices, groceries shopping

Back in April when I renewed my executive Costco membership, I vowed that I would start buying as many household items there as I could in order to take advantage of the 2% cashback perk. However, it would be foolish to just buy items at Costco for that reason only. If the cost was 10% higher, I really wouldn’t be gaining anything. One thing that I can easily buy at Costco vs where I grocery shop now (Walmart) is laundry detergent.

cost comparison

Is laundry detergent cheaper at Costco vs. Walmart?

The Champion:

We currently use Gain Island Aloha liquid detergent. I usually purchase a small 50oz bottle for $5.10. The typical way to price compare things like laundry soap is to figure out the price per ounce:

  • $5.10 / 50oz = 10.2 cents per ounce.

However, comparing cost per ounce is a mistake.

Different detergents use different amounts of product per load. What we really want to do is compare the cost per load. For my 50oz bottle of Gain, the package advertises 24 loads:

  • $5.10 / 24 loads = 21.3 cents per load

The Challenger:

At the time of this challenge, I could not purchase our usual Gain detergent at Costco. In its place, I purchased a 170 ounce container of liquid Tide. The container advertises 170 ounces of product, but the ability to do 110 loads. Doing the price comparison breakdown:

  • 11.8 cents per ounce
  • 18.2 cents per load

Sweetening the deal even more, the liquid Tide had an instant manufacturers rebate of $3.50, bringing the cost down to $16.49. Redoing the cost comparison:

  • 9.7 cents per ounce
  • 15 cents per load

Conclusion:

This is exactly the kind of product I want to switch from buying at Walmart, to buying at Costco to take advantage of not only lower prices, but also my 2% cash back. Club stores rely in part on the perception that buying bigger is always cheaper. That’s not always the case, but in this case it certainly is.

It can be a bit of a challenge to shop at Costco without paying for a membership, however there ways around it. Jeffrey over at savingadvice.com has a pretty good write up of how to shop at Costco without a membership.

Have you ever done cost comparisons for products at club stores? Have you ever found a product that is MORE expensive at a club store?

More from Cleverdude:

  • Personal Lending Group Shares 5 Key Things to Be Sure You Get Right on Your Loan Application
  • Review: National Consumer Panel – Pure Awesomeness or Waste of Time?

  • Meal Delivery Service: Blue Apron Review

  • Which is Cheaper: Keg or Canned Beer?

  • Save Money on Water if You have a Pool (Utilities)

Brock Kernin

Brock is a software engineer by day and personal finance blogger at night. He is a fitness junkie and enjoys grilling and smoking meat. Married with two children,  Brock strives to improve his skills as a husband and father, and is always on the lookout to stretch his family’s budget as far as he can.

Reader Interactions

Comments

  1. Dan says

    August 20, 2014 at 10:20 am

    Thank you for explaining both cost-per-ounce and cost-per-wash. My wife has issues with why the latter is important in soaps even though she makes her own (body/hand only).

    I was picking up supplies for ‘nacho night’ and noticed sour cream in the big container was $0.02/oz more expensive. Not anything to sweat, but it made me realize that even standard grocery stores might slip one by since we’re trained that ‘more is cheaper’.

    Reply
  2. Poor Student says

    August 20, 2014 at 10:39 am

    Hmm interesting. I don’t usually shop at club stores but I always compare products using cost per ounce. What you did makes more sense, since every product is made differently, especially for things like detergent. I guess I’ll use this method from now on 🙂

    Reply
  3. Cathie says

    August 20, 2014 at 11:55 am

    To make your deal even sweeter, the detergent companies always tell you that you need more soap than you really do, so you can lessen the amount that you use, making cost per load even less. I find with Tide, 2/3 of the recommended amount works great.

    Reply
  4. Money Beagle says

    August 20, 2014 at 2:07 pm

    Sometimes other reasons come into play, as in our case.

    We use Costco and though I know we could probably do better, there’s a couple of reasons we don’t shop this around. My wife does not like fragrance in clothes. I have sensitive skin and never know what different things will do, where I know that the Costco stuff we get seems to be OK. We also understand that in order to get the best deal you have to be flexible and not be tied to a brand. But, we know that the Costco brand works and are not willing to chance finding a lesser performing brand.

    All that together and we’re fine with the Costco brand, even though I realize we at times probably pay more than the best available deal.

    Reply
  5. Jenny says

    August 21, 2014 at 11:16 pm

    I agree with Cathie. You should try decreasing the amount of detergent you use. I use less than half the recommended amount (small washer though) and my clothes get just as clean. I do use a little more for loads of my boyfriend’s really dirty work clothes.

    Just try decreasing the amount you use by maybe a fifth or a quarter, then keep decreasing until you notice your clothes aren’t as clean, then go back up just a bit. If you can use half the detergent per load, then it’s like paying half price on it for all that you buy in the future. If you can decrease by 1/3 like Cathie, then you’re saving 33%.

    Reply
  6. Brock says

    August 25, 2014 at 6:31 pm

    @Dan – Paying attention to the cost per serving is always a good idea. I’ve love to know the reasoning behind pricing a larger container at a more expensive cost!

    Reply
  7. Brock says

    August 25, 2014 at 6:32 pm

    @poor student – it depends upon the product – you have to determine what “unit” makes sense for the product you’re comparing. Laundry soap is price per load, toilet paper you have to take into consideration not only the “length” of the roll but also the thickness. Good luck!

    Reply
  8. Brock says

    August 25, 2014 at 6:34 pm

    @Cathie – good point, and I’m glad you brought that up. I read once that the amount of detergent the manufacturers recommend is based on outdated information about washing machines and the strength of the product. I use 1/2 as much soap for most loads, but 3/4ths if the items are soiled. thanks for sharing!

    Reply
  9. Brock says

    August 25, 2014 at 6:35 pm

    @MoneyBeagle – Personal preference, OR a personal need certainly weighs into the equation too. Sometimes certain types of products just don’t work – we found this with Old Navy Jeans for my son. while they have some great sales, they just don’t fit his body frame very well…so we cannot take advantage of the sales.

    Reply
  10. Brock says

    August 25, 2014 at 6:37 pm

    @Jenny – I agree with you on the using of less detergent. BUT, for a cost comparison, I think the standard “price per load” still holds true. If you decrease each laundry soap brand by 1/2, then the price comparison still holds true.

    Reply
  11. Lanie Browar says

    June 29, 2015 at 1:57 pm

    I had this thought after visiting Costco this past saturday, seeing a bottle of gain, in almost every cart, so I head back to see what the BIG DEAL was, 225oz with $4 off. BUT that 225 oz only does 146 loads. That is the new strategy Proctor and Gamble uses, give em more, but do less loads, they simply add water to the product, and then tell you to use more of it for each load.
    I found a web site that sells 5 gallon buckets of detergent that are generic for tide and gain, for only $49.95. The bucket will do up to 640 loads. I bought the Free, as I have sensitive skin and allergies. I love it, cleans great using a ounce of product. which is a huge savings. check it out www.soap4cheap.com

    Reply
  12. Brock says

    June 29, 2015 at 7:21 pm

    @lanie Browar – Thanks for the tip – worth checking out!

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Primary Sidebar

Are you feeling the call to be a Clever Dude? Then, let's get down to brass tacks and explore what it takes to be one. Get ready for an in-depth look into the anatomy of someone who exudes cleverness!

There's nothing like hearing you're clever; it always hits the spot!

Best of Clever Dude

  • Our Journey to Debt Freedom
  • Ways to Save Money Series
  • Examine Your Motives Series
  • Frugal Lunch by Clever Dudette
  • An Illustrated Frugal Lunch
  • I'm Tired of Buying and Spending
  • 50 Tips for New PF Bloggers
  • Other Personal Finance Blogs

Copyright © 2006 - 2021 District Media, Inc. All Rights Reserved. Privacy Policy Sitemap
Disclaimer: The Ads expressed herein are exclusively those of the Advertiser. They do not necessarily reflect our personal or professional beliefs.