• Skip to primary navigation
  • Skip to main content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
Clever Dude Personal Finance & Money

Clever Dude Personal Finance & Money

Family, Marriage, Finances & Life

  • Toolkit
  • Contact
  • Lunch
  • About Clever Dude
  • Our Editorial Commitment
  • Car Maintenance Cost Calculator

Finances & Money • Frugality

Frugal Lunch by Clever Dudette

February 27, 2007
By Cleverdude
- Leave a Comment

Looking to save some money on your work lunches? Check out these three delicious, nutritious, and cheap lunch ideas and save yourself hundreds of dollars per year!!

I would like to announce the first guest article by my wife Stacie, aka Clever Dudette. Stacie is a Registered Dietitian in the D.C. region, and runs her own nutrition site at Building Nutrition.

Enjoy!
———–
Clever Dude and I frequently disagree on lunch purchases. I work in a hospital (and therefore have ready access to the cafeteria) but have packed my lunch daily for over 6 months. The Dude works at a client site with expensive lunch options (cafeteria and food court). I believe that to be frugal (and health-conscious) for lunch, it is imperative to pack your lunch!

Average cost of an insulated lunch box:
$10 at Walmart or on Amazon.com. You can use the Amazon.com product search on the sidebar.

What are good and healthy options for lunch?
Let’s assume that you have a refrigerator but no microwave to heat foods:

Monday Lunch:Peanutbutter Sandwich
PBJ sandwich on wheat bread, raw carrots, baked chips and an apple:

  • Peanut butter ($0.11)
  • jelly($0.07)
  • wheat bread ($0.30)
  • raw carrots ($0.12)
  • bag of baked chips ($0.28)
  • apple ($0.50)
  • water from the fountain (free). It’s safe, except where the Dude works, but they provide water coolers.

Cost: $1.38

Tuesday Lunch:Turkey Sandwich
Turkey sandwich on wheat bread with lettuce, tomato, light mayo, carrot sticks, canned pears in light syrup and a snack pack of Oreos (the Dude’s favorite):

  • turkey sandwich on wheat bread ($1.30)
  • lettuce ($0.25)
  • tomato ($0.25)
  • light mayo ($0.14)
  • carrot sticks ($0.12)
  • canned pears in light syrup ($0.69)
  • snack pack of Oreos ($0.41)
  • fountain or cooler water again (still free)

Cost: $3.16

Wednesday Lunch:Tuna Salad Sandwich
Tuna salad sandwich, banana, celery sticks with peanut butter, baked chips

  • tuna sandwich (light tuna canned in water on wheat bread with light mayo) ($1.00)
  • banana ($0.25)
  • celery sticks with peanut butter ($0.25 + $0.11)
  • bag of baked chips ($0.28)
  • the infamous water from the water fountain (free again)

Cost: $2.00

Thursday lunch:
Repeat of Monday.
Cost: $1.38

Friday lunch:

Repeat of Tuesday—have to use that lunch meat!
Cost: $3.16

So to calculate the comparison costs, let’s ignore that you may work from home some days, or don’t work all 52 weeks each year:
Cost of eating out (average $6 a day) = $30.00
Cost of packing a lunch for 5 days = $11.00
Total savings = $19.00/week * 52 weeks = $988.00!!!

What if you have no microwave and no refrigerator?
You could spend $10-15 for a lunch bag that comes with a freezer pack. You can also just throw a few ice cubes in a re-usable Zip-lock bag to use as a “free" ice pack.

Each of these lunches will provide about 600 calories, which is appropriate for the average man or woman. So, not only are they inexpensive, but they are healthy too!!!

More from Cleverdude:

  • Personal Lending Group Shares 5 Key Things to Be Sure You Get Right on Your Loan Application
  • Review: National Consumer Panel – Pure Awesomeness or Waste of Time?

  • Meal Delivery Service: Blue Apron Review

  • Which is Cheaper: Keg or Canned Beer?

  • Save Money on Water if You have a Pool (Utilities)

Photo Credits to [Progodess], [basykes], and [RatRanch]

Related Posts

  • Reader Counterpoint: Social Security is far from a good thing
    Reader Counterpoint: Social Security is far from a good thing

    Reader Eric Faith was so perturbed by my article "10 reasons you shouldn't complain about…

  • outdoor challenges
    11 Outdoor Challenges That Test Real Grit

    If you’ve ever stood at the edge of a cliff, campfire flickering, wind whispering that…

  • grooming
    9 Outdated Grooming Habits Men Keep Defending

    Grooming habits say a lot about a man, but not all routines stand the test…

  • fitness tracker
    Fitness Trackers That Sell Your Health Data

    Staying healthy is important, and fitness trackers make it easier. You can count your steps,…

  • 10 Behaviors That Can Make Even a Loving Husband Emotionally Check Out
    10 Behaviors That Can Make Even a Loving Husband Emotionally Check Out

    Emotional distance in a marriage rarely appears overnight. It builds quietly through repeated moments that…

  • I Saved My Neighbor Over $400 On A Graduation Party
    I Saved My Neighbor Over $400 On A Graduation Party

      I was sitting outside on my back patio tending to my smoker, when my…

Avatar photo

About Cleverdude

Mike founded CleverDude.com in June 2006 while working as a technical analyst in the Washington, D.C. area. A Penn State graduate, he built the site as a side project alongside a white-collar career that included earning a master’s degree and multiple promotions.

In five years he wrote nearly 1,300 articles on personal finance and life lessons drawn from his own experience. The blog grew from a hobby into a recognized early voice in the personal-finance community and generated meaningful revenue. He sold the site in 2010, continued as a guest contributor through 2015, and returned in 2023 after further career advances, paying off his home, and extensive travel.

Reader Interactions

Comments

  1. Nicole says

    September 5, 2007 at 9:43 pm

    My favorite lunch/anytime meal:

    Leftover pasta! You can get pretty good pasta for about $1 a pound, buy some cheap canned sauce, cook it (adding herbs and garlic and things to make it tasty), and then refrigerate separately. I am of the opinion that cold pasta is delicious, so I just put it in tupperware and bring a fork. Yum!

    Reply
  2. Jason says

    October 23, 2007 at 12:38 pm

    Uh actually I have to disagree here. You see I have a bunch of time on my hands and really need to belittle this idea.

    When you consider the geometrical shape of said turkey, and incorporate the tangential velocity of a walmart lunch bag strap (see where I’m going here dudette) this is just not plausible.

    My lettuce also costs $0.27 so these figures are entirely out of whack.

    When you sit down next time to tap on plastic squares with white or black stickers in shapes of letters on them, please consider the grossly miscalculated and utterly inaccurate facts you are about to state.

    Sincerely,
    Dick

    [/sarcasm]

    Reply
  3. annette57 says

    November 26, 2007 at 5:35 pm

    Russians rarely microwave their food, since it destroys the nutritional value of the food! If you are microwaving, might as well eat the cheapest junk food in existence, and then do a daily vitamin!

    Reply
  4. M says

    April 9, 2008 at 3:37 pm

    Yes, oreos, chips and pears in syrup are very health conscious choices.

    Reply
  5. jsmith6664 says

    May 7, 2008 at 10:22 am

    I appreciate the post. But I have two personal problems with the lunches. I have terrible teeth and would have issues with the carrot sticks. Also, the apple wouldn’t be too easy unless I cut it up. Also, none of it could be too cold or it would hurt my teeth.

    And as for the bread, the levels of constipation would be rather high in no time flat.

    Reply
  6. AnakM says

    May 7, 2008 at 9:31 pm

    According to wikipedia the vegemite ban was a hoax:

    “In October 2006, the Melbourne newspaper, the Herald Sun incorrectly reported that Vegemite had been banned in the United States, and that the United States Customs Service had gone so far as to search Australians entering the country for Vegemite. The story appears to have originated from an anecdote from a traveller who claimed to have been searched, and a spokesperson for Kraft who made a misinformed comment to reporters. The story led to some anti-American comments in blogs and newspapers. The Herald Sun blamed the US President for the ban, and encouraged readers to post comments on its website and send emails to the White House.

    The US Food and Drug Administration later stated that although it is technically illegal in the US to add folate to food products other than bread or cereal, there were no plans to investigate whether Vegemite contains folate, to subject it to an import ban, or withdraw it from US supermarket shelves. The United States Customs and Border Protection also tried to dispel the rumour, stating on its website that “there is no known prohibition on the importation of Vegemite” and “there is no official policy within CBP targeting Vegemite for interception”.[3] The story of the “ban” later took on the status of urban legend.[4] While Vegemite has never been popular in the U.S., it can still be purchased at supermarkets that stock imported food items.[5]”

    Reply
  7. LYNN says

    May 25, 2008 at 4:38 pm

    Many times I will bring dinner leftovers for lunch the next day. I have cut down on bread usage so a lunch of chicken drumsticks or cold meatloaf with ketchup or barbecue sauce is good and filling. Carrot sticks are easy to prepare. Store packaged sticks are too expensive so by cutting them yourself is saving $. Grapes are good when frozen and easy to pack! Large boxes of crackers go a long way. Prepacked snacks are costly so by figuring out good snacks that are healthy is fun and usually much cheaper. Cheaper than hitting the vending machine mid afternoon. Soda is also another money guzzler and really not healthy. Water is good and most companies provide a water cooler so fill that cup with water and ice if available. Homemade lemonade and iced tea are other good options to quench the thirst when one is tired of plain water . Lemon or lime wedges can also be added to that plain ol water to change the taste. Necessity is the mother of invention and now is the time to pull out all the stops and think of how to do things cheaper yet retain the healthy lifestyle. Shop at the produce discount places and either freeze extra if possible or share with a family member, neighbor or friend. that way, nothing is wasted.

    Reply
  8. Tanya says

    July 26, 2008 at 8:33 am

    I am so surprised at the number of intelligent people here that are taking the suggested menu as a guideline instead of a suggestion! Obviously we will all adapt it to meet our tastes, the example is still valid. It IS less expensive to pack than to eat out. (And really- $6 dollars on lunch is way cheaper than the places my husband insists on indulging in, for an average range of $9 to $15 a day.) You can walk to the cafeteria and eat with co-workers, just take your lunch with you. Most workplaces tolerate this rather well. And even eating out just 1 or two times a week will be a nice savings. I think Stacie did a great job of pointing out a place to potentially save money while enhancing health, and we should use it as a starting place to consider implementing change in our lunch, not a doctrine on how to successfully change over. You go girl!

    Reply
  9. Kelli girl says

    August 8, 2008 at 9:13 pm

    My husband and I have been brown bagging it since our poor college student days. We evolved from sandwiches, chips, cookies, drink to dinner leftovers. I look at it as double savings. You see, having leftovers get spoiled and tossed because they got pushed to the back of the refrigerator really got to me over time. Now, each night as I clean/close down the kitchen, I pull out our microwavable corning ware (with rubber/plastic lids) and put leftovers in these serving containers. The leftovers always consist of a meat, grain and vegetable.

    My husband has to socialize as he stands in line at the microwave and is forced to get exercise by taking the stairs to the microwave. He is often the envy of others with his leftovers which could range from meatloaf to salmon, or roast beef, pork chops, etc. (my husband would not eat pbj if paid!).

    I enjoyed the exchanges between Limewater and Stevie K. Naturally, I feel that Limewater was spot on!! I am putting the food in the kitchen away anyway what difference in time does it take for me to put the leftovers in one or two extra containers? Great posting to all!!

    Reply
  10. Paula says

    January 23, 2009 at 1:39 pm

    Boy, there sure are a lot of people complaining!!! I figure if you don’t have anything nice to say…..
    Anyway, I liked what you put up….easy and NORMAL food.
    I’ve spent the past month trying to spend as little money as possible. By staying at work and bringing my lunch, I have made the same tank of gas last over two weeks and I still have over a quarter of a tank left! I also have a lot more money in the bank!
    I’m not much of a sandwich person, so I make double the dinner and we have the leftovers for lunch. For the days that I forget to bring something or didn’t make enough for leftovers, I keep cans of soup and crackers in my drawer at work. I also have granola bars, goldfish crackers, and wheat thins stashed for snacks. The company I work for packs apples, so I can go out any time and get one off the line. I should bring a jar of peanut butter and an apple slicer to work! lol!

    Reply
  11. Jacquelin S. says

    February 23, 2009 at 12:55 pm

    My husband eats last night’s leftovers for his lunch. Example-Today’s lunch:

    2 left over oven fried chicken drumsticks, mashed potatoes, and green beans. He does drink soda. (I’ve got him down to store brand) For desert he has peanut butter cookies that I made this past weekend.
    Tomorrow he will have tonight’s leftovers, and so on. We always have bread and lunch meat on hand for times when we don’t have enough left overs. I don’t see what the big deal is about taking last nights left overs for lunch-I do it too.

    Reply
« Older Comments
Newer Comments »

Trackbacks

  1. And you thought I was cheap! Guess what we bought at Clever Dude Personal Finance & Money says:
    September 6, 2007 at 9:11 am

    […] Frugal Lunch by Clever Dudette […]

    Reply
  2. Get Rich Step 4: Adopt a More Frugal Lifestyle | How I Will Be Rich says:
    September 10, 2007 at 6:55 pm

    […] Frugal Lunch from Clever Dude […]

    Reply
  3. Being Trapped at Work Saves Me Money! at Clever Dude Personal Finance & Money says:
    January 31, 2008 at 7:56 pm

    […] one day at work, so for the other 3 days, I bring 2 PBJ sandwiches and a cup of Ramen Noodles. According to Stacie’s calculations, the PBJs cost me $0.96 total (48 cents each), and the Ramen cups cost me about 40 cents each on […]

    Reply
  4. 50+ Frugal Tips, Ideas, and Resources | Moolanomy says:
    February 1, 2008 at 9:33 am

    […] Frugal Lunch by Clever Dudette at Clever Dude […]

    Reply
  5. An Illustrated Frugal Lunch at Clever Dude Personal Finance & Money says:
    February 12, 2008 at 2:32 am

    […] 1 year ago, I posted Frugal Lunch by my Registered Dietitian wife, Stacie. She put together a sample menu of frugal, yet nutritious, […]

    Reply
  6. Fun Frugal Lunches at MomCooks-Recipes that Rock says:
    March 13, 2008 at 7:23 pm

    […] tagged “frugal”, I clicked a link and ended up at Clever Dude and found a post called Frugal Lunch, guest-written by his wife Clever Dudette. She showed a week’s worth of frugal bag lunches […]

    Reply
  7. Frugal Brown Bag Lunch Ideas + Cost Breakdown: Sandwiches Edition » My Money Blog says:
    May 7, 2008 at 1:17 am

    […] Dudette has more frugal lunch ideas. Do you have your own tasty buy convenient lunch routines? For next week, I am thinking of making […]

    Reply
  8. » A Healthy Meal Option For Guys Who Can’t Cook - Boca Veggie Burgers says:
    May 18, 2008 at 1:47 am

    […] Some have gone so far as to post step by step instructional guides on how to put together simple peanut butter sandwiches, or compiled detailed cost analyses of the ham and cheese brown bag lunch making […]

    Reply
  9. The Money Train » Blog Archive » Frugal Brown Bag Lunch Ideas + Cost Breakdown: Sandwiches Edition says:
    May 21, 2008 at 1:08 pm

    […] Dudette has more frugal lunch ideas. Do you have your own tasty buy convenient lunch routines? For next week, I am thinking of making […]

    Reply
  10. how to be frugal says:
    May 23, 2008 at 11:44 pm

    […] to start this plan would probably be craving jalapenos for the sake of countering the blandness. …http://www.cleverdude.com/content/frugal-lunch-by-clever-dudette/How To Be a Frugal Vegetarian eHow.comHow to Be a frugal Vegetarian. Many people assume that […]

    Reply
  11. » Can you Recommend Some Cold Lunch Ideas? | Working Mother of a Toddler on Parenting, Motherhood, and WAHM Issues | Modern Mami @ TheParentBlog.com says:
    September 1, 2008 at 1:17 pm

    […] Clever Dude: Frugal Lunch by Clever Dudette […]

    Reply
  12. Battling the “Pay-Per-Pound” Buffet Bar at Clever Dude Personal Finance & Money says:
    October 1, 2008 at 10:03 pm

    […] Frugal Lunch by Clever Dudette […]

    Reply
  13. Battling the “Pay-Per-Pound” Buffet Bar at Clever Dude Personal Finance & Money says:
    October 1, 2008 at 10:03 pm

    […] Frugal Lunch by Clever Dudette […]

    Reply
  14. Blogging Tip: Using images without authorization at Clever Dude Personal Finance & Money says:
    October 29, 2008 at 9:40 am

    […] Frugal Lunch by Clever Dudette […]

    Reply

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Primary Sidebar

Most Popular Articles

Are you feeling the call to be a Clever Dude? Then, let's get down to brass tacks and explore what it takes to be one. Get ready for an in-depth look into the anatomy of someone who exudes cleverness!

There's nothing like hearing you're clever; it always hits the spot!

Footer

  • Toolkit
  • Contact
  • Lunch
  • About Clever Dude
  • Our Editorial Commitment
  • Car Maintenance Cost Calculator

Copyright © 2006–2026 District Media, Inc. All Rights Reserved. Contact Us